Dermatologia

Likwidowanie blizn

Blizna powstaje w procesie gojenia się uszkodzonej tkanki, którą zastępuje tkanka łączna. Blizna jest spowodowana albo przez uświadczenie jakiegoś urazu albo w wyniku choroby. Tworzenie się blizny jest oznaką gojenia się rany. Właściwa skóra, która została uszkodzona jest zastępowana dobrze unaczynioną nową tkanką.

Tkanka ziarninująca posiada duże ilości włókien kolagenowych. Podczas głębszego zranienia bądź uszkodzenia skóry za pośrednictwem czynników mechanicznych powstaje blizna, która najpierw musi się zrosnąć, by móc ją następnie usunąć. Wygląd blizny nie jest przypadkowy, ma na to wpływ wiele czynników. Najważniejszym jest typ rany, czy jest ona gładka czy szarpana, następnie ilość założonych szwów, które pozostawiają po sobie ślad. Moc ucisku i krwawienie również ma wielkie znaczenie. Jeśli blizna jest u małego dziecka to gojenie następuje znacznie szybciej, jeśli u osoby dorosłej to proces ten trwa trochę dłużej. Miejsce występowania blizny ma znacznie, ponieważ są obszary zwiększonego ryzyka. Są to miejsca ulokowane w górnej części pleców, na ramieniu, brodzie, mostku.

One Comments

  • Reply

    laryngolog-foniatra.pl

    Marzec 1, 2017

    Stosowałam kremy na blizny. W sumie rozstępy, bo przytyłam w szybkim tempie i schudłam następnie. Jednak żaden krem nie pomógł. Z czasem blizny z koloru czerwonego zmieniły się na przezroczysty.

Dodaj komentarz